Vladimír Böhm

Vývoj technologií a techniky jde skokově dopředu. Počítače, internet, auta – vše dosahuje špičkové úrovně. Mobily již mají dokonce čtyři foťáky a osm procesorů. Co dnes skutečně potřebujeme pro šťastný život? Je to další verze mobilu s deseti foťáky a dvaceti procesory?

Technologický růst není cíl

Zaměřili jsme se na technologický vývoj a doufali, že nám přinese posun. Na jednu stranu máme špičkové výrobky a techniku pro náš život, na straně druhé se však kvalita našich životů nezlepšila, možná spíše naopak.

Super moderními auty uvízneme v zácpě při cestě do práce, ve které musíme strávit celý den, abychom byli schopni zaplatit všechny účty nejen za naše technologické hračky, které zase za rok či za dva budou staré a budou chtít obměnu.

Přínos techniky a všeho, co děláme, by se dal jednoduše měřit kvalitou a spokojeností našich životů. Pokud se podíváme na dění ve světě i u nás, nezdá se, že by nás technologický vývoj posunul ke štěstí. Ekonomické, politické a hlavně sociální krize po celém světě nenaznačují šťastný vývoj a prognózy do budoucna.

Zpět do jeskyně? Samozřejmě že ne

Vývoj nových špičkových technologických výrobků nám zkrátka více štěstí do života nepřinese. Chvilková radost z nového telefonu rychle pomine a člověk se zase vrací do svého života a začarovaného kruhu – práce, účty, starosti o přežití a zabezpečení rodiny. Je to i váš příběh?

Co nám přinese radost a šťastný život?

Je to vytvoření pozitivních vztahů mezi lidmi, vytvoření skutečného spojení. Tak, jak jsme se před desítkami let pustili do technologického vývoje, dnes se musíme pustit do skutečného vývoje našich mezilidských vztahů, abychom se naučili žít jako lidé.

Techniku nemusíme zahazovat a stěhovat se zpět do jeskyní. Musíme pochopit, že má být pouze prostředkem k tomu, abychom se skutečně sblížili a mohli mezi lidmi budovat vřelé lidské spojení.