Vladimír Böhm

Koronavirus mění vše, už nikdy se nevrátíme do starých kolejí v žádné oblasti našeho lidského života. Koronavirus jako biologický program přírody nám ukázal, jak jsme celosvětové všichni propojení do jednoho celku a vzájemně závislí jeden na druhém. To, co se dnes stane v Americe ovlivní zítra i nás. Už nemůžeme být lhostejní nikde a k ničemu, jsme na sobě všichni celosvětově závislí a odpovědní zároveň. Jak se to dotýká podnikání a byznysů?

Konec konkurence, soutěžení a podnikání jen pro generování zisku

Všechny současné modely podnikání jsou postaveny na konkurenci. Tedy být lepší než druzí, udělat lepší výrobky, více prodávat, více získat, porazit konkurenci. Většina spolupráce v podnikání slouží pouze k tomu, aby někdo vytvořil zisk a vyhrál nad druhým.

To je zcela proti zákonům přírody. V přírodě spolupracují všechny její části ve prospěch fungování celku. Podívejme se na lidské tělo, každá buňka, každý orgán pracuje ve prospěch celého těla. Proto nyní budeme svědky toho, jak postkoronová doba všechny takto špatné orientované byznysy postupně eliminuje. Každé podnikání, které nebude vycházet ze základu fungování přírody, tedy ze spolupráce ve prospěch celku společnosti, postupně zmizí.

Nové podnikání, orientace na prospěch všem a skutečnou spolupráci

Pokud chcete, aby vaše podnikání rostlo, tím hlavním a jediným měřítkem úspěchu musí být, aby služba či výrobek skutečně pomáhal ostatním lidem, nikoliv primárně proto, aby firma generovala zisk pro pár jedinců. Je třeba pochopit, že není třeba generovat přehnané zisky, ale jen odpovídající příjem pro zajištění a růst podnikání.

Postupně začne také mizet z našich životů i pojem konkurence. Pokud někdo dělá něco lépe než druhý, není třeba s ním bojovat, snažit se být lepší, porazit ho, ale naopak konkurenci uvítat a začít dělat to co může udělat naše podnikání přínosnějším pro druhé. Spolupráce mezi firmami se změní z cíle spolupracovat aby porazili konkurenci, či pouze více vydělali na skutečnou spolupráci, aby zákazník získal, co potřebuje.

Končí poslední kapitola kapitalismu a nastupuje nové doba

Tuto změnu můžeme díky postkoronovým událostem nyní pochopit a začít tyto změny v podnikání sami provádět. Nebo se můžeme držet zajetých principů a snažit se jen vydělávat, pak budeme svědky toho, jak se podnikání rozpadají a vše půjde bolestnější cestou. Tak jako tak, éra firem pro pouhý zisk, éra egoistické spolupráce míří ke konci. Píše se poslední kapitola kapitalismu a otvírá se nová kapitola globálního propojení, ekonomiky, která slouží lidem k zajištění potřebného a plnohodnotného života všem.

Napsat komentář