Vladimír Böhm

Co mají společného Princ Charles, Tom Hanks, Idris Elba, Plácido Domingo, herečka Debi Mazar, moderátor Andy Cohen nebo Bond Girl Olga Kurylenko? Bohatství a slávu. Nicméně ani jedno z toho je neuchránilo před koronavirem. Proč?

Pozastavený letecký provoz, lidé uzavření ve svých domovech, v mnohých zemích zákaz vycházení, kolabující trhy a ekonomiky světa v čím dál větších problémech.

Exponenciální nárůst nakažených, přetížené nemocnice a pohřební služby nezvládající nápor těch, kteří boj s koronavirem prohráli.

Tohle vše se nevyhýbá žádné zemi ani zvučným jménům VIP osobností, lidem o kterých bychom si mohli myslet, že mají prostředky na účinnou ochranu před pandemií.

Příroda nám ukazuje propojení a rovnost nás všech.

Bohatství, sláva, společenské postavení, uznání a spousta dalších společenských či ekonomických hodnot, které jsme definovali, se nyní boří jako domeček z karet. Stovky let vznikaly politické, mocenské či jiné řídící struktury, a to vše se nyní jako mávnutím proutku díky koronaviru postupně bortí. Vlastně se není ani čemu divit.

Vývoj naší společnosti začal a pokračuje v rozporu s přírodními principy. Celá naše realita je postavena na rovnosti, harmonii spojení všech částí celku do jednoho vyváženého integrálního systému. Vše je navzájem spojeno a každý prvek musí fungovat ve prospěch celku.

V přírodě není něco důležitější více a něco méně. To jen lidská společnost, rozvíjející se skrze naše ega, která staví do popředí zájmu sebe a získání výhod nad ostatními pro svůj vlastní prospěch, nás rozděluje. Slavní, bohatí, privilegovaní, VIP, chudí, nedůležití, postradatelní atd.

Tuto „hru“ nám příroda tolerovala docela dlouho, ale teď hra končí. Zákon přírody o rovnosti a harmonii platí pro všechny, vždy a ve všem. Všichni žijeme na stejné planetě a musíme dodržovat přírodní zákony, nemůžeme si vymýšlet svoje. Proto koronavirus způsobuje takovou paniku, nikdo se neschová do bunkrů, na žádné izolované ostrovy.

Máme příležitost pochopit vzkaz od přírody a změnit své chování. Opustit sebestředné chování a zaměřit se na potřeby druhých. Tak, jak se chováme ke členům své rodiny, stejným způsobem se musíme chovat ke svým sousedům, ke všem ostatním lidem. Utopie? Možná to někomu tak zní, ale budeme ve svých domovech „sedět“ tak dlouho, dokud nepochopíme, že nastal čas změnit se. Změnit náš přístup k přírodě a k sobě navzájem. Jen tak budeme moci pokračovat v životě na naší planetě. Nejde o to, kdo je slavný, bohatý, jde o to, jak pomoci druhým lidem a jak žít ve prospěch celé prosperující společnosti.

Paradigma doby se mění. Původní: „Hlavně ať se mám dobře já“ na „Když bude společnost prosperovat a každý se mít dobře, pak se budu mít dobře i já“.

Napsat komentář