Vladimír Böhm

Na přelomu roku 1990 se původní propojení vojenských počítačů rozšiřuje do nové veřejné sítě, nazývané internet. Celosvětové spojení všech lidí na zemi exponenciálně roste. V roce 1996 bylo 55 miliónů uživatelů internetu a v roce 2010 již téměř dvě miliardy. V dnešní době by už bylo spíše možné počítat ty, jenž připojeni nejsou. Svět se stává globálně propojeným, ale to nejdůležitější propojení zatím chybí…

Jsme propojení a vzájemně závislí

Díky internetu a mezinárodní dopravě můžeme pohodlně sedět doma v křesle a s minimální námahou objednat jakékoliv zboží z druhé strany zeměkoule. Stačí pár krát kliknutí na tabletu a rozjede se obrovský proces, do něhož jsou zapojeny desítky, možná stovky tisíc lidí z celého světa.

Jako příklad si můžeme vzít koupi mobilního telefonu z Číny. Stovky lidí pracovali na jeho vývoji a výrobě, aby vznikl přístroj, jenž naplní moji touhu po nové moderní hračce. Další stovky lidí se podílí na přepravě ve spedičních firmách, jenž musí využít leteckou, lodní a automobilovou dopravu.

Tyto firmy potřebují někde nakoupit letadla, auta na jejichž výrobě se podílí další statistce lidí. Pro všechny z nich je potřeba zajistit stravu, bydlení, zdravotní péči, takže ve výsledku, aby u nás doma zazvonil pošťák s malou krabičkou, jenž mě potěší, tak jsem zaměstnal část obyvatelstva několika světadílů. Co se stane, když jedna část systému vypadne?

Domino efekt

Když jsme jako děti hráli domino, stačilo ťuknout do jedné kostičky a padá jedna za druhou, nic nezbyde. Přesně tohle je odraz našeho vzájemného propojení v lidské společnosti. Síla naší společnosti je závislá na jakékoliv kostičce, symbolizující část řetězce, státu, člověka. Příroda nám čím dál více demonstruje pomocí ukázky negativního spojení, například skrze virusy, jak moc jsme vzájemně propojeni.

Spojení musí být komplexní, nejen ho využívat, ale i podporovat

Naše spojení je na úrovni internetu, mezinárodní logistiky, dopravy, komunikace, sdílení. To je přesně to, k čemu nás příroda vyzývá a co nám umožňuje, abychom dělali – využívali vzájemné výhody spojení ve prospěch všech.

V budování výše uvedených moderních propojení, jsme zapomněli na tu nejdůležitější část. Budovat skutečné propojení lidí, srdcí a lidskosti. Nejde na jednu stranu využívat spojení celého světa jen pro svůj benefit. Koupit třeba onen telefon a pak se zamknout ve svém domě, ve svém pokoji a nestarat se o to, co se děje ve společnosti a ve světě.

Ve chvíli, kdy využíváme celý svět pro naše potřeby, jsme za něj rovněž odpověděni. Proto musíme opustit stěny našich domů a zajímat se, jak můžeme být prospěšní společnosti, ve které žijeme, světu ze kterého čerpáme. Každý máme rozličné vlastnosti a ty můžeme použít pro vytvoření pozitivního propojení s ostatními a ovlivnění toho, co se ve společnosti děje.

Jedna odpověď

  1. Kdosi řekl „změň sebe a změníš svět“. Jak je to možné? Pokud je každý z nás součástí jednoho celku, jednou buňkou (jednou částí) naší planety Země jako živého organismu. Naší Země jako jednoho velkého přírodního celku. Tak se pak zákonitě cokoli a kdokoli z nás udělá, musí projevit v jeho mechanismu.
    Čím silnější je energie, se kterou tak konáme, o to silnější je změna. Ať už pozitivní, nebo negativní. Tato tvorba je tvorbou v jednom těle. Takže ji pocítíme méně či více všichni. Není vyhnutí. Co do světa pošleš, to se ti druhou stranou vrátí. Je to jen otázka času.

Napsat komentář