Vladimír Böhm

Počet nakažených koronavirem dosahuje celosvětově hodnoty téměř 450 000 lidí. Proč nám příroda poslala tento virus? Je to katastrofa nebo příležitost pro změnu?

Jako každá mince tak i události mají dvě strany, dva možné úhly pohledu. Z jedné strany krize nevídaných rozměrů a lidského utrpení, ale ze strany druhé příležitost ke změně našeho přístupu k životu.

Koronavirus nám pomůže zastavit se a začít dělat věci správně

Lidstvo se dostalo do bodu, kdy už si sami neumíme pomoci. Globální oteplování, znečištění planety, ekologické katastrofy. Neumíme se chovat nejen k planetě která je naším domovem, ale ani jako lidé mezi sebou.

Válečné konflikty mezi státy, produkce nadbytku v některých rozvinutých zemích a o pár tisíc kilometrů dále umírají lide hladem.

Je zcela evidentní, že žádná vláda ani světové organizace si za poslední desetiletí nedovedly s výše uvedenými problémy pomoci. Vše se díky rozvoji naší civilizace skrze náš egoistický přístup jen zhoršuje a proto nám příroda posílá pomoc.

Pomoc, jež z našeho úhlu pohledu je katastrofou, ale ve výsledném efektu nás zastaví, umístí do izolace našich domovů a donutí nás přehodnotit přístup k životu. Zastaví nás abychom se přestali honit za nesmyslnými věcmi a donutí nás se orientovat jen na to co je opravdu podstatné a důležité pro život.

Ukáže nám, že před přírodou jsme si všichni rovni, žádná rasa, žádné hranice, žádné sociální rozdíly, koronavirus se přenáší všude a nikdo před ním neuteče.

Máme příležitost pochopit tuto situaci a změnit svůj přístup k životu, k mezilidským vztahům a k přírodě samotné. Přestat se honit za ziskem a požitkem, ale vytvářet dobré mezilidské vztahy a začít žít v harmonii s přírodou.

Napsat komentář