Vladimír Böhm

Elon Musk oznámil, že do roku 2050 chce dopravit milion lidí na Mars. Jako vždy představí svoji vizi, jež je fantastická, pro většinu lidí zcela nereálná provést, a pak ji splní. Buduje největší továrny na výrobu aut v rekordním čase, posílá satelity do vesmíru a mnoho dalšího. Otázkou je, zda bude vyslání lidí na Mars pro lidstvo přínosné a jak?

Bohužel, přistání či osídlení Marsu nebude mít pro vývoj lidstva žádný přínos. Ba naopak, jen odvede naši pozornost od skutečného cíle, který máme zde na Zemi, přímo mezi sebou navzájem. Proč nám cesta na Mars v ničem nepomůže?

Celý historický výzkum Vesmíru, ať již cíl dosažení prvního letu do Vesmíru či prvního přistání na Měsíci, byl neustálý mocenský, egoistický boj o to, kdo bude první a jakou z toho bude mít výhodu. Ihned po dosažení vesmírných cílů se testují nové technologie pro vojenské účely, tedy vše opět z cílem získat nadvládu nad ostatními.

V posledních letech se k dobývání Vesmíru přidala vesmírná turistika. Pro ty nejbohatší jako zážitek podívat se na Zemi z výšky a pořídit si pár fotografií.

Výzkum Vesmíru a jeho dobývání nepřineslo pro zlepšení života na Zemi prakticky nic. Válečné konflikty eskalují po celém světě, velká část lidstva bojuje o přežití a my se nacházíme v době neustálých krizí a ekonomických problémů, u nichž lze předpokládat další eskalaci.

Elon Musk nás s velkou pravděpodobností opravdu dopraví na Mars. Dopraví nás tam, ale takové, jací jsme nyní zde na Zemi. Egoističtí, se zájmem získat výhody pro sebe sama často a klidně na úkor druhých. Všechny problémy, které jsme způsobili zde na Zemi od válečných konfliktů až po ekologických katastrofy, bychom následně udělali i na Marsu nebo kdekoliv jinde.

Nepomůže nám cestovat na jiné planety

Byla nám dána k dispozici ta naše, abychom na ní naplnili účel, smysl existence lidstva, abychom se vzájemně spojili nad všemi rozdíly a žili v harmonii mezi sebou a přírodou.

To je cíl, ke kterému bychom měli upínat svoji pozornost a věnovat mu maximální energii – napravit mezilidské vztahy. Pak budeme mít vše, co potřebujeme zde, na naší planetě, a nebudeme to muset hledat na Marsu či jinde ve Vesmíru.

Jedna odpověď

  1. Ahoj Vladimíre, kde bereš to přesvědčení, že cíle Elona Muska jsou egoistické? Souhlasím s Tebou, že důležité je především napravit mezilidské vztahy a na tom můžeme pracovat tady a teď každý den a děkuji Ti za hození rukavice se nad tím zamyslet. Co kdyby cesta na Marz byla jednou z příležitostí si potřebu narovnání našich vztahů uvědomit? Co kdyby se nám povedlo obojí – jak napravení vztahů, tak cesta na Marz? Nebylo by to skvělé?

Napsat komentář