Vladimír Böhm

Mylný úsudek o člověku díky technologickému pokroku

Mohlo by se zdát a měřeno technologickým pokrokem, že se člověk vyvinul do finální fáze vývoje. Dokážeme postavit letadla, vesmírné rakety, komunikační technologie a spoustu dalšího. V této části vývoje jsme opravdu velmi pokročili a právem se zde můžeme nazvat Homo sapiens s přívlastkem „technologický“.

Ve skutečném vývoji jsme neopustili stupeň pračlověka

Chytnout mamuta, zabit ho a odtáhnout do jeskyně, udělat si zásoby a zbraněmi si chránit vstup. To je lidské ego a zájem v prvé řadě o sebe. O kolik jsme se posunuli od tohoto modelu? Daleko ne.

Vše má jen modernější a technologickou podobu. Mamuta nezabijme, ale jdeme do práce abychom „Vydělali primárně pro sebe a své potřeby“. Místo jeskyně máme zabezpečený dům napojený na pult centrální ochrany atd. Středem veškeré naší činnosti je „pro sebe sama“.

Sociální vývoj člověka se bude v budoucnu měřit dle toho jak se stará o prospěch společnosti. Jak se starat o prospěch společnosti? To znamená, že po té co člověk vydělá nezbytné prostředky pro materiální zabezpečení a fungování své rodiny, bude věnovat svůj čas a energii pro budování společnosti a přínosu pro ni. Zkrátka opustí svoji jeskyni a půjde se starat o prospěch celého kmene.

Skutečný člověk budoucnosti

Vývoj půjde ještě dál. Nejprve se bude člověk starat o prospěch společnosti a pak až o své vlastní potřeby. Proč je to nutností? Protože když nebude fungovat společnost jako celek, pak jednotlivec nebude mít v budoucnu šanci na přežití.

Proč není článek utopií ale vývojem člověka budoucnosti?

K tomu aby člověk fungoval ve prospěch společnosti nás zavázala příroda sama. Každý z nás je jako buňka v těle a musíme fungovat ve prospěch celého těla, ne ve prospěch sebe sama = rakovinová buňka. Jen tak můžeme do budoucna přežit.

Katastrofy, války, nepokoje to vše nyní přichází jako tlak od přírody, abychom opustili své egoistické jednání a starali se o prospěch společnosti, změnili svoji podstatu.

Napsat komentář