Vladimír Böhm

Již od pradávna si lidé uvědomovali že lidské ego je příčinou utrpení člověka. Cesta ponechání růstu ega do neomezených výšin na úrovni jednotlivce odráží vývoj civilizace jenž vedla k nynějšímu neudržitelném stavu, tedy světových krizích na všech úrovních. Jak k egu přistupují duchovní nauky a která pomůže?

Východní kultury a duchovní učení

mnoho z nich zvolilo cestu potlačení ega, tedy potlačení tělesných přání a projevů jedince. Základem jsou meditace či nejrůznější omezení ať již v jídle, sexu nebo potlačení jiných lidských tužeb. Na úrovni jedince a potlačení jeho přirozenosti mohou mít iluzorní krátkodobý úspěch. Tedy po dobu dodržování omezení může člověk dosahovat různých vyšších energetických stavů a považovat je za nápravu či dosažení duchovna.

To, že tato učení a jejich šíření nedovedla lidstvo ke globální světové nápravě je při pohledu na současný stav vývoje světa zcela zřejmé.

Cesta nápravy ega dle Kabaly

Kabaly nás učí, že se nemáme snažit potlačovat projevy ega, nebo našich lidských tužeb, ale máme ego využít jako nástroje k osobní nápravě a dosažení smyslu našeho života.

Tedy to co je potřeba napravit jsem já jako jedinec a způsob využití mého ega. Kdy ze stavu využití „ega pro svůj prospěch“ se musím učit „ego využít pro prospěch a spojení s ostatními“.

Obrovskou sílu ega potřebujeme k realizaci vytvoření správných vztahů mezi lidmi, jenž jsou klíčem k nápravě světových krizí na všech úrovních.

Napsat komentář