Závislost na „nezdravém“ jídle při přechodu na zdravou výživu vegetariánskou či RAW

ziva strava raw food při pobytu ve tmeDostal jsem zajímavou otázku od kamarádky, jenž přešla před pár měsíci téměř na 100% RAW.  Má občas neodolatelnou chuť na něco neRAW, či nezdravého a také pociťuje výkyvy nálad a emoci. Když zavzpomínám měl jsem to stejně.

Ne – zvladatelné chutě 🙂
Chutě a závislost na nich, je z mé osobní zkušenosti hlavní potíž jakéhokoliv přechodu na zdravější jídlo z toho co člověk aktuálně (nezdravě) konzumuje. Měl jsem to pořád stejné, když jsem z maso žrouta přecházel na konzumaci vegetariánského jídla a pak na RAW, pořád mě pronásledovali chutě na to, co jsem dříve jedl a při změně stravy si následně odepřel.

Přečíst knížku neznamená, že to jsme schopní ihned žít
Ono je super přečíst si knihu, jak je cokoliv nezdravého a hlavou se rozhodnout, že to tedy jíst nebudu. jenže ve skutečnosti je to jinak. Hlava to chce dodržet a jíst zdravě, ale tělo je už tak „zdrogované a závislé“ na těch nezdravých potravinách, ať již jsou to čokolády či maso, nebo cokoliv, že zkrátka to chce hodně pevnou vůli, aby to člověk vydržel a nesklouzl zpět. Na druhou stranu aby zase nešel vyloženě proti sobě. To je velmi tenká hranice, kdy to každý musí v sobě sám rozpoznat, co je schopen si odepřít a na co ještě zkrátka nemá.

Moje cesta nápravy v jídle
Ještě tak před cca osmi lety jsem si užíval masa, steaků, hranolek, pizze, piva a alkoholu atd. Pak jsem postupně začal ubírat, nejprve jsem přestal pít alkohol, pak jíst maso atd. Defakto mi ta cesta trvala několik let a ještě je pořád přede mnou, neb jsem se z RAW vrátil k vegetariánství a dosažení výsledné mety, tedy přejít na pránu je zatím v nedohlednu.

Moje pomůcka v závislosti, aneb náhražka jedné závislosti za druhou více zdravější závislost
Přiznal jsem si, jak jsem moc požitkářský a závislý na jídle. Když jsem se rozhodl přestat jíst vepřové a hovězí maso, tak jsem ho nahradil kuřecím. Následně až jsem se smířil vnitřně s tím, že už nebudu jíst maso vůbec, tak jsem nahradil konzumaci masa za sýry a dodnes maso nahrazuji sýrem. Teď se snažím pozvolna nahradit sýr tofákem či robi masem. Takže tak postupně jdu co to mé závislé tělo pustí, neb vím, že když jsem čtyřicet let závislost budoval, pak ji ze dne na den nezruším.

Nervozita, výkyvy nálad a pocity tepla či zimy
To vše patří k této změně stravování. Zkrátka jakmile jsem cítil, že je toho na mě moc, tak jsem v rychlosti přechodu na zdravé trošku zpomalil. Není kam spěchat, důležité je začít a jestli to zvládnu v tomto životě až k práně, či v životě dalším tak to je jedno…

Jídlo, ať již zdravé či nezdravé, ale oč tu běží ve skutečnosti na tomto světě?
Co považuji za důležitější než to co člověk jí, je to co se svým životem udělám. Zda ho směřuji správným směrem- tedy k bohu. To je to nejdůležitější a jediné proč tu jsme.

3 Replies to “Závislost na „nezdravém“ jídle při přechodu na zdravou výživu vegetariánskou či RAW”

  1. Ja používam formu znižovania dávok. Doprajem si chuť po ktorej túžim, ale iba raz za pár dní / raz za týždeň a v menšom množstve ako predtým. Tiež sa uvoľním a tú chuť si čo najviac vychutnám – žiadne výčitky. A keď si potrebujem tú chuť vychutnať aj v tedy keď to jedlo nemám alebo nechcem si ho dať tak si tú chuť pustím zo záznamu 🙂 bez toho aby som si čokoľvek odopieral. Čím kvalitnejší záznam tým lepší opakovaný prežitok. Po chvíli užívania si záznamu sa chuť uspokojí a vytratí sa. Keby som jej bránil sa prejaviť tak ma tá chuť drží dlho. Je zaujímavé že po čase sa človek začne rozhodovať čo zje podľa toho čo mu aký nový pôžitok / zážitok prinesie. A to čo už pozná už znovu jesť nemusí lebo už si to naplno užil. Samozrejme základ tohto všetkého je moje presvedčenie že telesná energia vôbec nesúvisí s jedlom, ale oveľa viac s duševnou pohodou a vnútorným zladením.
    Fandím vám.

  2. Děkuji za článek, Vladimíre, nedávno jsem se také odpojila od úplného požívání masa. Předtím jsem jedla maso pouze z farem a tím se uklidňovala, že je to tak v pořádku. Jenomže postupem času jsem došla k tomu, že mě maso neskutečně zatěžuje a uzemňuje. Nedělá mi fyzicky dobře. Mi, mému tělu. Také jsem vnímala příjem masa energeticky, kdy mi snižovalo náladu, zatěžovalo vzletné myšlenky a nedovolovalo „výlety“ do jiných světů. Také zabíjení živých tvorů a jejich následná konzumace snižuje naše vibrace. Až jsem toto všechno pochopila, došlo to do mého srdce, přijala jsem bez podmínek, teprve tehdy jsem byla schopna se jednoduše odpojit. Stalo se po detoxikaci Neerou, 9 dní. Vůbec tato detoxikace, kterou jsem podstoupila po čtvrté, velmi pozitivně ovlivnila můj pohled na příjem a výdej energií do a z našeho těla.
    Děkuji za krásné a přínosné články, ze srdce, Iriška

  3. Clovek musi byt na urcite vibracni rovine, nestaci „jen chtit“ (i kdyz nekdy ano). V urcite fazi si kazda bytost uvedomi, ze chce byt soucitna a prestava jist nejen maso, ale i dalsi potraviny ktere zotrocuji a vrazdi ostatni bytosti.
    BTW: slavis vanoce? Zamysli se nekdo vubec jaky je to krvavy svatek plny vrazedneho radeni! Nejen ze jsou masove vyvrazdovany ryby (hlavne kapri) ale take ty stromecky! Osobne vanoce neslavim,slavim pouze prichod a zmrtvychvstani naseho zachrance a Boha jedineho vseho a vsech Pana Jezise Krista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *