Jediná cesta ke stvořiteli

cesta ke stvořiteliTi z vás, jenž čtou můj blog pravidelně ví, že jsem před pár měsíci začal studovat a praktikovat Kabalu (články a zdroje zde). Intuitivně jsem cítil, že je to pro mě cesta k přiblížení se a splynutí se stvořitelem.
Pokud člověk nastoupí tuto cestu a skrze nápravu sebe samého na cestě ke stvořiteli začne na sobě pracovat, pak dochází nejen k nápravě jednotlivce, ale tím i k nápravě okolí – společnosti.

Kabala jako řešení světové krize v níž se nacházíme
Kabala skrze nápravu a vědění jednotlivce tak přináší globální řešení světové krize, jenž nás obklopuje na všech úrovních našeho bytí. Kabala nabízí návod a postup jak odstranit příčinu krize samotné, tedy rozrůstající se egoismus v každém z nás, jenž pak ve výsledku přináší realitu která nás obklopuje.

Kladl jsem si jednu otázku – je Kabala jedinou cestou k stvořiteli?
Cítil jsem, že pro mě je Kabala jedinou cestou, neb jsem se nesetkal s žádnou jinou „metodikou“ jak napravit sebe a přiblížit se k bohu. Protože jsem nedosáhl celku reality = osvícení, vždy jsem mluvil o Kabale jako jedné z možných cest, neboť nevím zda cest není více a jsem opatrný k nějakému prohlášení. Dnes mi přišla odpověď na tuto otázku, tak si ji dovolím citovat, aniž bych se k ní sám vyjadřoval, či někoho k něčemu přesvědčoval.

Odpověď na tuto otázku od Michaela Laitmana 
Michael-Laitmannzakladatele a presidenta Institutu vzdělávání a výzkumu kabaly, jehož cílem je učení a sdílení autentické kabaly. Profesor ontologie, PhD ve filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetice.

 

Citace otázky a odpovědi z jeho blogu:
Otázka: Myslíte si, že kabala – je jediná cesta ke Stvořiteli?

Odpověď Michael Laitman: Samozřejmě. Zkuste najít jinou cestu. Zkuste najít vědu, která by mohla prozkoumat celý vesmír a absolutně reálně bez jakékoliv víry mohla řídit svět. Věda, která by poskytla člověku nástroje pro rozkrytí společného systému řízení a ukázala by člověku, kde musí reálně zapůsobit, aby tento systém napravil ke správnému používání pro sebe a celé lidstvo. Zkuste najít takovou metodiku a já s radostí zanechám vědu Kabala a přijdu k ní. K dnešnímu dni je právě věda kabala takovou metodikou.

[#173997] Z lekce v ruštině, 15.11.2015

Otázka a odpověď převzatá z blogu Michaela Laitmana www.laitman.cz, jenž považuji za jeden z nejlepších zdrojů o Kabale, rovněž tak i jeho knihy z kterých se kabalu učím v češtině.

vladimir-bohm blog S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂

Vladimír
* bloguji a sdílím na www.VladimirBohm.cz
* žiju a tvořím www.MistovSrdci.cz

11 Replies to “Jediná cesta ke stvořiteli”

 1. Tady si dovoluji oponovat. Není jediné cesty. Každý má svou jedinečnou cestu, potřebuje zažívat něco jiného a docházet k jiným vhledům ve svém jedinečném pořadí, ke kterým dojde svým jedinečným způsobem. Může následovat jeden způsob, ale může i zkoušet různé způsoby tak, jak to odpovídá jeho momentálním potřebám. Kabala není cesta pro každého a rozhodně není samospasitelná. Už jenom tím, že je to systém. Já nepotřebuji žádný systém k tomu, abych došla seberealizace. Potřebuji jen samu sebe dobře poznat, poznat své skutečné potřeby a ty naplňovat. Nacházet odpovědi uvnitř sebe sama. A k tomu Kabalu nepotřebuji.:)

  1. S tím scela Souhlasím a čím déle jsem na cestě za duchovním poznáním jsem nabyl dojmu,ze vlastně pochopení boha a smyslu života je velmi „jednoduché a prosté a netrebe v tom hledat nic složitého. Prostě jsem ve stádiu,kdy jsem nasel svoji svobodu a vnitřní klid a pokud se ke mně mají dostat důležité informace k mému dalšímu duchovnímu růstu,tak to prostě přijde samo.

 2. Ještě bych dodala: Jak vkročit do duchovního světa a rozvíjet své vědomí – jednou z cest je Kabala – to jsou Vaše vlastní slova (název článku) a s tím souhlasím. Je to jedna z cest. Buddha či Osho Kabalu ke své seberealizaci pokud vím nepotřebovali. Vše v dobrém, ať se Vám daří.

 3. Takový úsudek bych od tebe ani od pana profesora nečekal 🙂 Kdyby byla Kabala jedinou cestou, tak jak je možné, že mnozí došli Probuzení i bez toho, že se kdy s Kabalou střetli?

  1. Naprostý souhlas, i s Barborou Müllerovou. Vždyť jen kolik jóg existuje a myslím, že všechny jsou jednou z cest. Už sama odpověď pana prezidenta „Samozřejmě“ ve mně budí pocit mírné arogance a přílišného ega, chybí mi tam pokora. Taky nechápu řečnickou otázku, proč bych měl hledat nějakou vědu na prozkoumání vesmíru nebo dokonce k řízení světa?

 4. Nikdy se k ničemu nevyjadřuji, tak to nikdy teď poruším. Nechci tu nic vysvětlovat, popisovat, vyvracet a rozebírat.
  To, že kabala (v tomto pojetí) je jedinou cestou, to je však velmi, velmi odvážné tvrzení!
  Čistota citu, rozumu a srdce si ví vždy rady na cestě poznávání, na cestě životem. Protože život sám je filozofií a učitelem – k pravdě se nemůžeme ani promyslet ani procvičit, to je na tom to krásné.
  Dejte jen prosím pozor, na falešné vůdce a znalce. Těžko se někdy poznávají, težko…
  Mě to vždycky tak mrzí, když lidé „naletí“, ale nedá se s tím nic dělat. Člověk může snad jen s pevnou vírou věřit, že dotyčný dříve, či později prohlédne.

  Víte, ono stačí být spokojený, mít hezké ideály a hned jste blíže Bohu, štěstí apod.

  Nechci posuzovat Kabalu, ale tímto způsobem podaná mi jde proti srsti. Pokud je však upřímná, pravdivá a s dobrým záměrem vybudována, tak potom v tom nevidím problém… Proto nechci hodnotit, chci jen podotknout a připomenout, tak se nezlobte.

  Každopádně přeji všem, aby byli spokojení a šťastní, jak jen to jde.

  Hezký den

  1. Vy mi mluvíte z duše,presne tak to cítím i já. Taková ta nejbezpečnější a nejčistší cesta k bohu opravdu je přes vlastní srdce a vlastní intuici. Ja jsem to tak praktikoval a dnes po 17 letech na duchovní cestě,jsem našel svůj vnitřní klid a pohodu a šlo to i bez různých kurzů,duchovnich učitelů apd.

 5. Já jsem přesvědčen,ze každý člověk je originál a kolik je lidí na svete,tolik je cest k bohu.

 6. Podle me jsou opravdu cenne informace strezeny temi nejmocnejsimi lidmi sveta a mezi nas se dostavaji jen polopravdy a brak. Neznam cloveka, ktery by znal principy zivota, priciny a jine souvislosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *