Odpustit – odpuštěno, ale doopravdy?

odpusteniJsou v životě chvíle a situace, kdy se můžeme cítit ublížení, dotčení, podvedení, zklamání, zkrátka máme pocit ublížení. Vnímáme to tak, že nám někdo ublížil, ať již konkrétní osoba, příroda či situace.

Ublížení je jedna z vibračně nejnižších emocí v které není dobré setrvávat delší dobu či ji dále prohlubovat. Litovat se, či rozvíjet emoce hněvu, naštvání, odsouzení a jim podobné nám ubližuje nejen psychicky, ale vede i k fyzickému onemocnění těla. Nejlepší co můžeme udělat je odpustit a situaci přijmout.

Proč vzniká pocit ublížení a další nepochopení
V kontextu událostí jenž prožíváme nevzniká nic náhodně. Vše je zde na zemi řízeno principem příčiny a následku. Problém jemuž čelíme je ten, že si neuvědomujeme onu zmíněnou příčinu a následek v kontextu celé reality. Jednoduše řečeno nechápeme, že to co se nám děje, má svoji příčinu jenž jsme zavdali někdy v minulosti, ať již tohoto života, či života minulého. Proto pak necháme díky tomuto omezení vzniknout emoci ublížení, jenž nás stahuje vibračně níže. Pokud bychom chápali celou realitu, tak bychom věděli, proč se nám zrovna tato situace děje a nemohli se takto cítit.

Odpouštím – odpouštím, ale opravdu?
Většinou se snažíme z našeho neúspěchu, či toho co se nám nedaří obvinit druhé lidi, nebo přírodu.  Proto ikdyž nechápeme souvislosti toho co se děje, je vždy pro nás samotné nejlepší odpustit. Pravé odpuštění není ale vyslovení slova „odpouštím Ti“, ale je to změna vnitřního stavu, kdy se na druhého, ať již mi udělal cokoliv opravdu nezlobím a dokázal bych mu projevit lásku.

Používám takovou jednoduchou kontrolní otázku abych zjistil sám v sobě, zda jsem opravdu vnitřně odstranil tyto nízké emoce a dotyčnému odpustil a situaci přijal, byť ji třeba nerozumím proč se děje. Otázka jež si kladu:

Dokázal bych toho druhého obejmout a říct mu: „mám tě rád“? tedy projevit lásku.

Pokud jsem toho schopen, pak jsem opravdu odpustil… Pokud ne, tak jsem jen zbytečně formoval myšlenky a použil prázdné slovo „odpuštění“, ale ve skutečnosti ho v dané situaci neprožívám.

 

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂

Vladimír
* bloguji a sdílím na www.VladimirBohm.cz
* žiju a tvořím www.MistovSrdci.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *