Jak jsem podstoupil test rasové snášenlivosti a narušitele

jablkaPřátelé, mám pro vás takový příběh… představte si následující situaci. Jdete po své milované zahradě a najednou uvidíte, že dva mladíci, z nich jeden rom si vesele trhají jablka, co teď? Jak se zachovat? Tak přesně tento test jsem nyní podstoupil.

 

 

 

Když něco říkáme, velmi brzy jsme přezkoušeni jak to sami žijeme
Mám v rodině jednu milovanou osobu, která a nevím z jaké důvodu, snad karmického z minulého života má velmi vyhraněný názor na menšiny v české republice, ať již romskou otázku či přistěhovalce.
Často vedeme diskuzi a říkám: “ Zde na planetě jsme si všichni lidé rovni, žádný není víc a žádný není miň. Žádná nenávist ani represe nepřinese nic dobrého, jen se vše zhorší. Zřejmě to říkám tak často, že jsem z toho musel být sám přezkoušen.

Krátký příběh, aneb co jsem prožil
Jdu si tak Místem v srdci a najednou vidím kousek od sebe dva už dospělejší kluky, z nich jeden rom, jak si trhají jablka. První co mě napadlo: „Panebože, oni se sem vloupali, celý pozemek je přeci oplocen a uzavřen“.

Byl jsem tak zaskočen, že jsem zcela automaticky pokračoval v cestě k nim. Najednou jsme stáli naproti sobě. Všichni tři jsme nějak zkameněli a byla chvilka ticha. Pak se odvíjel rozhovor nad nímž jak zněl výrok z legendárního filmu: „Prostě nebyl čas přemýšlet“ Nad tou situací přemýšlím defakto až nyní, při psaní tohoto článku.

já: Ahoj kluci.
kluci: Dobrý den, nezlobte se, my jsem si přišli natrhat jen pár jablek.

já: Dobře, když už jste tu tak se seznamme. Já se jmenuji Laďa, tykejme si.
kluci: já Roman, já Radek.

já: Nevadí mi, že si zde trháte jablka, ale příště až budete chtít, tak ale nelezte přes plot prosím a zavolejte na mě, otevřu vám.
kluci: Děkujeme.

já: Kluci můžu se na vás spolehnout, že se zde nic neztratí nebo nepoškodí, teď ani nikdy jindy?
kluci: Ne určitě, nic tady neuděláme.

já: Dobře, já vám věřím.
kluci: Děkujeme

já: Pokud chcete, na těch protějších stromech jsou také velmi dobrá jablka a budete-li chtít, vemte si košík příště a můžete si natrhat více.
kluci: Děkujeme, my jsem chtěli jen teď na jídlo.

já: Dobře, já už půjdu, nezapomeňte co jste mi slíbili, mějte se pěkně ahoj.
kluci: Děkujeme naschledanou.

uff tak se to nějak celé seběhlo, ale věřím, že jsem se zachoval správně. Sice mě napadlo a červík pochybností zahlodal, že příště mohou přelézt plot zase, či něco vzít, když jsem na ně byl tak vstřícný, ale věřím že jsem se zachoval dobře a věřím ve stvořitele, že celé místo ochraňuje.

Přezkoušení
Proto často říkám, že raději méně mluvím, neboť jsem z toho co řeknu pak velmi rychle přezkoušen 🙂

2 Replies to “Jak jsem podstoupil test rasové snášenlivosti a narušitele”

  1. Ahoj Lado, pripomenul si mi moju staru mamu. Mala laskave srdce, nikdy neomietla pomoct cloveku, kedykolvek si sa na nu mohol obratit. Najinspirativnejsie pre mna od nej bolo, ze skutocne verila v dobro.
    Prajem Ti vsetko dobre
    Silvia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *