Jak sehnat lékaře a přihlásit dítě na matriku

rodny listRozhodnutí porodit doma přináší dvě základní a ne zrovna jednoduché věci k zajištění. První je zapsání dítěte na matriku a druhá je zajistit lékaře, kterého bude dítě po porodu navštěvovat.

Byl to oříšek, který nám zabral skoro dva měsíce, ale povedlo se 🙂
Zákonná povinnost zapsat dítě na matriku
Zákon ukládá povinnost tomu kdo u porodu byl, do tří dnů nahlásit na matriku narození dítěte. Na základě tohoto nahlášení a dodání požadovaných dokumentů, je pak do měsíce vystaven dítěti rodný list. Oznámení se podává na matriku pod kterou spadá „místo“, kde se dítě narodilo.

Kámen úrazu – nahlášení a požadovaný dokument s razítkem
Vydal jsem se na matriku do Prostějova abych vše zjistil. Sdělili mi, že mám onu oznamovací povinnost a měl bych donést i potvrzení – razítko od lékaře, že se dítě narodilo a on ho prohlédnul. Musím říct i všem poděkovat, že byly velmi příjemní, ikdyž mírně zděšení naším rozhodnutím rodit doma. Mimo tedy standardních občanek, rodných a oddacích listů chtěli i „razítko od lékaře“.

Pokud se rodí v porodnici, tak tohle nemusíte řešit, protože porodnice na to podání má přímo formulář. Na matrice formulář pro hlášení o narození dítěte žádný nemají. Do porodnice jsem ani nezkoušel jít, zda mi formulář dají 🙂

Jak sehnat lékaře pro doma narozené dítě
To byl oříšek. Potřebovali jsme sehnat lékaře, který přijde do tří dnů po narození k nám domů, miminko vyšetří a dá nám ono razítko pro matriku. Lékaře bychom hledali i tak, abychom měli pediatra, ke kterému budeme s miminkem chodit.

Zde napíšu malou vsuvku. Tím, že jsme rodili doma se v žádném případě nezříkáme lékařské pěče a s miminkem chceme v případě potřeby k lékaři jít a co bude třeba s ním řešit. Ovšem cestou dialogu, proč a co se mu předepisuje, jaké to má vedlejší účinky. Nikoliv zde jsou prášky, ať je jí, teď ho budeme očkovat, protože se všichni očkují, zkrátka hledali jsme lékaře, jež umí vést dialog s rodiči a má i alternativní přístup.

Pokusy o sehnání lékaře, nejen pro razítko, ale i pro pravidelné návštěvy
Kontaktoval jsem známého pediatra. Po té co jsem se zeptal, zda je „po porodu“ ochoten přijít a miminko vyšetřit nastalo téměř zděšení, odsouzení a výčet strachů, které bylo završeno odmítnutím a vyjádřením, že s dítětem narozeným doma nechce mít nic společného…
Pak jednou svitla naděje. Zjistili jsme jedno nové alternativní centrum s lékaři, kteří doma narozené dítě přijmou a vyšetří, dají razítko a pak i běžně ošetřují. Jenže má to jeden háček. Zápis dítěte stojí okolo 7 tisic kč, jen za to že ho vezmou. To se mnou sice nerezonovalo, ale i bych to byl zaplatil, ale dozvědel jsem se, že ono centrum chce ročně paušál v přibližné stejné částce, ať již s dítětem tam chodíme či nikoliv. Tohle ponechám bez komentáře, prostě to tak je, ale ne rozhodně pro nás tento alternativně – businesový přístup.

Bože prosím Tě, existuje normální doktor s alternativním přístupem?
Uff, po dvou měsících shánění se nám podařilo takového lékaře najít. Velmi příjemný a otevřený k diskuzi. Třetí den po porodu přišel Jasmínku vyšetřit a dal nám i ono razítko pro matriku 🙂 Například jsme řešili ten patičkový test. (více o něm píšu zde) My jsem se rozhodli ho nedělat. On nám ho doporučil a my i přesto se rozhodli ho nedělat. Podepsali jsme mu prohlášení, že jsme byly seznámení a že to odmítáme a uzavřeno. V pohodě, bez jakýchkoliv výčitek či arogance z jeho strany vůči našemu rozhodnutí. Radost takového lékaře pohledat. Dále jsme se domluvili na pravidelných návštěvách a vyšetřeních jako s každým jiným dítětem. Opravdu děkuji za taktového otevřeného, respektujícího a láskyplného lékaře, ke kterému se budeme těšit chodit.

One response on “Jak sehnat lékaře a přihlásit dítě na matriku

  1. Dobrý den Vladimíre,

    také jsme před nedávnem rodili, a to sami dva doma (bez asistentky) není třeba doktor, ani ze zákona. Znám případy maminek, co mají 3 leté dítě, které nevidělo doktora. My jsme šli střední cestou jako vy, a sehnali otevřeného doktora.
    Na zapsání do matriky není třeba (ze zákona) zpráva doktora ani jeho razítko, naše osobní zkušenost.

    Jiří Škvrna