Jak sehnat lékaře a přihlásit dítě na matriku

rodny listRozhodnutí porodit doma přináší dvě základní a ne zrovna jednoduché věci k zajištění. První je zapsání dítěte na matriku a druhá je zajistit lékaře, kterého bude dítě po porodu navštěvovat.

Byl to oříšek, který nám zabral skoro dva měsíce, ale povedlo se 🙂
Zákonná povinnost zapsat dítě na matriku
Zákon ukládá povinnost tomu kdo u porodu byl, do tří dnů nahlásit na matriku narození dítěte. Na základě tohoto nahlášení a dodání požadovaných dokumentů, je pak do měsíce vystaven dítěti rodný list. Oznámení se podává na matriku pod kterou spadá „místo“, kde se dítě narodilo.

Kámen úrazu – nahlášení a požadovaný dokument s razítkem
Vydal jsem se na matriku do Prostějova abych vše zjistil. Sdělili mi, že mám onu oznamovací povinnost a měl bych donést i potvrzení – razítko od lékaře, že se dítě narodilo a on ho prohlédnul. Musím říct i všem poděkovat, že byly velmi příjemní, ikdyž mírně zděšení naším rozhodnutím rodit doma. Mimo tedy standardních občanek, rodných a oddacích listů chtěli i „razítko od lékaře“.

Pokud se rodí v porodnici, tak tohle nemusíte řešit, protože porodnice na to podání má přímo formulář. Na matrice formulář pro hlášení o narození dítěte žádný nemají. Do porodnice jsem ani nezkoušel jít, zda mi formulář dají 🙂

Jak sehnat lékaře pro doma narozené dítě
To byl oříšek. Potřebovali jsme sehnat lékaře, který přijde do tří dnů po narození k nám domů, miminko vyšetří a dá nám ono razítko pro matriku. Lékaře bychom hledali i tak, abychom měli pediatra, ke kterému budeme s miminkem chodit.

Zde napíšu malou vsuvku. Tím, že jsme rodili doma se v žádném případě nezříkáme lékařské pěče a s miminkem chceme v případě potřeby k lékaři jít a co bude třeba s ním řešit. Ovšem cestou dialogu, proč a co se mu předepisuje, jaké to má vedlejší účinky. Nikoliv zde jsou prášky, ať je jí, teď ho budeme očkovat, protože se všichni očkují, zkrátka hledali jsme lékaře, jež umí vést dialog s rodiči a má i alternativní přístup.

Pokusy o sehnání lékaře, nejen pro razítko, ale i pro pravidelné návštěvy
Kontaktoval jsem známého pediatra. Po té co jsem se zeptal, zda je „po porodu“ ochoten přijít a miminko vyšetřit nastalo téměř zděšení, odsouzení a výčet strachů, které bylo završeno odmítnutím a vyjádřením, že s dítětem narozeným doma nechce mít nic společného…
Pak jednou svitla naděje. Zjistili jsme jedno nové alternativní centrum s lékaři, kteří doma narozené dítě přijmou a vyšetří, dají razítko a pak i běžně ošetřují. Jenže má to jeden háček. Zápis dítěte stojí okolo 7 tisic kč, jen za to že ho vezmou. To se mnou sice nerezonovalo, ale i bych to byl zaplatil, ale dozvědel jsem se, že ono centrum chce ročně paušál v přibližné stejné částce, ať již s dítětem tam chodíme či nikoliv. Tohle ponechám bez komentáře, prostě to tak je, ale ne rozhodně pro nás tento alternativně – businesový přístup.

Bože prosím Tě, existuje normální doktor s alternativním přístupem?
Uff, po dvou měsících shánění se nám podařilo takového lékaře najít. Velmi příjemný a otevřený k diskuzi. Třetí den po porodu přišel Jasmínku vyšetřit a dal nám i ono razítko pro matriku 🙂 Například jsme řešili ten patičkový test. (více o něm píšu zde) My jsem se rozhodli ho nedělat. On nám ho doporučil a my i přesto se rozhodli ho nedělat. Podepsali jsme mu prohlášení, že jsme byly seznámení a že to odmítáme a uzavřeno. V pohodě, bez jakýchkoliv výčitek či arogance z jeho strany vůči našemu rozhodnutí. Radost takového lékaře pohledat. Dále jsme se domluvili na pravidelných návštěvách a vyšetřeních jako s každým jiným dítětem. Opravdu děkuji za taktového otevřeného, respektujícího a láskyplného lékaře, ke kterému se budeme těšit chodit.

1 Reply to “Jak sehnat lékaře a přihlásit dítě na matriku”

  1. Dobrý den Vladimíre,

    také jsme před nedávnem rodili, a to sami dva doma (bez asistentky) není třeba doktor, ani ze zákona. Znám případy maminek, co mají 3 leté dítě, které nevidělo doktora. My jsme šli střední cestou jako vy, a sehnali otevřeného doktora.
    Na zapsání do matriky není třeba (ze zákona) zpráva doktora ani jeho razítko, naše osobní zkušenost.

    Jiří Škvrna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *