Posvátná geometrie a tajemství Květu života v křesťanských kostelech

posvatna gemetrie a kvet zivota v krestanskych kostelech Při studiu posvátné geometrie mě zaujaly křesťanské kostely, které se nacházejí u nás téměř v každém městě. Některé kostely zejména z 12 až 16 století, tedy z období gotiky byly podle mě stavěny na základě posvátné geometrie a co více,  zjistil jsem a předložím důkaz, že prvky výzdoby minimálně v jednom zde zmíněném, vycházejí z hluboké znalosti Květu a Ovoce života.

Znali stavitelé křesťanských kostelů Květ života a posvátnou geometrii?
Bezesporu ano, možná to nazývali nějak jinak, ale podám vám důkaz, že jedna z nejstarších bazilik je přímo ukázkovým příkladem.

Jak začalo mé hledání
Kostely navštěvuji za účelem hledání vztahu posvátné geometrie několik měsíců. Nejstarší kostely v České republice co zde máme jsou datované okolo 11 až 12 století, tedy období gotiky. Kostel, pokud je zachován i přes několik rekonstrukcí jeho původní vzhled, poznáte typicky podle oken s tzv“ lomeným obloukem“. Všechny zdroje na internetu se omezují na vyjádření, že lomený oblouk je prvkem gotiky. Dobrá tedy, ale odkud ten oblouk v gotice vzali?

Kostel svatého Mořice v Kroměříži
Je jedním z nejstarších kostelů v České republice. Byl postaven v roce 1265. Je u nás jednou z největších gotických památek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Důkaz 1 – Tajemství lomeného oblouku z období gotiky – Vesica Piscics
Vraťme se k onomu lomenému oblouku z gotiky. Pokud jste studovaly Květ života, tak víte, že nakreslením druhého kruhu, vycházejícím z prvního, kdy jeho střed je umístěn kdekoliv na kruhu prvním dostaneme tento základní symbol tzv. Vesica Piscics. Vemte si kružítko a vyzkoušejte si to. Pak si vytiskněte okno kostela či jiné gotické stavby a zjistíte, že se jedná o stejné proporce. V období gotiky samozřejmě experimentovali s roztažením oblouku, takže na některých stavbách jsou oblouky užší či více roztažené.

Vesica piscis

lomeny oblouk pocházející z gotiky

Zajímavě nás navede Wikipedie samotná. Hledal jsem význam a púvod lomeného oblouku, ten sice Wikipedie nevysvětlí, ale navede nás na první výskyt lomeného oblouku a to do benediktinského opatského kostela Saint-Denis. Tedy stavby zahájené v roce 1081, tedy ještě před obdobím gotiky samotné! A zde to přátelé začíná být více než zajímavé. Prohlédněte si níže obrázky výzdoby baziliky, jež Wikipedia samotná nazývá zdrojem prvku gotiky – lomeného oblouku.

Mozaiky a výzdoba v bazilice Saint denis

Bazilika Saint Denis katedrala
Bazilika Saint Denis

1 Výzdoba oken ve tvaru části Ovoce života
2 Výzdoba ve tvaru Vesica Piscis
3 Tento obraze musím ještě prozkoumat

Důkaz 2 – prvky výzdoby obsahují Ovoce života vycházející z Květu života
Když se podíváte na výzdobu pozorně, zjistíte že výše uvedená výzdoba (č1) se shoduje s obrazci Ovoce života níže vycházející z rozšířeného Květu života. Není tedy pochyb o tom, z jakých znalostí ona výzdoba oken pochází.
Dále obrazce výzdoby (č2) jasně představují Vesicu Piscics.

ovoce zivota vychazejici z kvetu zivota

Skrytý význam Ovoce života v Květu života
Sám Drunvalo Melchizedek, který na téma Květu života napsal asi nejkomplexnější dílo knihu Prastaré tajemství květu života upozorńuje na skrytý tvar Ovce života v Květu života. Květ a jeho kružnice musíte dokreslit, aby jste dostaly tzv. Ovoce života. Vysvětluje to tím, že tato znalost byla záměrně ukryta, aby se k ni dostali pouze ti, jenž dokázaly pochopit její význam.

Jsem přesvědčen, že i výzdoba a prvky v kostelech či výše uvedené bazilice skrývají své vlastní vysvětlení a nejsou jen pouhou výzdobou a výplní oken. Skrývají tajemství a znalosti, která máme na očích a stále nechápeme.

Příště si povíme více o významu Vesici Piscics, která propojuje duchovní a hmotný svět a je zdrojem světla a bytí.

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂
Vladimír

 

 

 

3 Replies to “Posvátná geometrie a tajemství Květu života v křesťanských kostelech”

 1. Vladimíre,
  faktická poznámka – na začátku píšeš o gotice, pak v polovině textu u jasně gotického kostela přecházíš na baroko….asi omyl, že?
  Můžu dotaz? Již dlouho jsi nepsal nic o tvém stravování

 2. Milý Vlaďo,
  nutno podotknout, že ačkoliv proti Drunvalově učení nic nemám, je třeba si připomenout, že vše v naší existenci má v podstatě dvě strany a tím neříkám která je ta správná či špatná, ale tento článek stojí za zhodnocení, bohužel český překlad nemám, leč angličtináři si mohou ověřit co dává smysl 🙂
  (zastávám tedy názor Ashayany Deane a překladu od Petra Penguina jejího díla http://marta-l2.wbs.cz/tajemstviamenti1.pdf)

  Zde je porovnání: Fibonacciho spirála vs. Krystalová spirála
  http://arsillcrypts.blog.co.uk/2013/06/05/flower-of-life-deception-16093962/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *