Život bez mobilního telefonu – první dva měsíce za mnou

zivot-bez-mobilniho-telefonu-fPřátelé, dnes s vámi budu sdílet jak se mi žije bez mobilu. Tedy jak jsem skočil z měsíčně provolaných cca 6 hodin a desítek telefonů na nulu 🙂 Předesílám, že nemám nic proti mobilům, ani nehodnotím jejich používání. Jen sdílím jak se mi šťastněji žije, když žádný mobil nepoužívám.

Klid a žádný stres
Přátelé, je to po letech používání mobilu neuvěřitelně krásný pocit. Nemusím se starat o to kde mobil je, zda je nabitý, kdo mi volal, kdo mi psal, kdo co chtěl, nemít žádné zmeškané hovory, nevyřízené sms a hlavně nenechat se vyrušovat při činnostech které dělám. To je tak nádherné, prostě jen jsem a komunikuji jak a kdy chci.

Uvědomění jak jsem zbytečně volal a mluvil
Měl jsem v průměru 6 hodin a desítky telefonů za měsíc. Najednou nemám mobil, tak prostě nevolám. Uvědomuji si, jak jsem zbytečně mluvil a komunikoval, prostě jde to i bez mobilu tak jako kdysi.

Komunikace na emailu a výjimečně na skype
Komunikuji s lidmi na emailu, což mně vyhovuje více. K emailu si sednu kdy chci a řeším jak mám náladu a čas. Na druhou stranu jsou zase lidé, kteří komunikují výhradně přes mobil. To jsem vyřešil jednoduše zakoupením kreditu do skype. Za dva měsíce jsem ze skype udělal cca 8 krátkých telefonátu na mobilní telefon. Skype si můžu pustit na jakémkoliv PC, takže mám defakto plnohodnotný virtuální telefon kamkoliv k dispozici pořád.

Co na to říká okolí
Pár lidem to hodně vadilo. Dokonce se na mě i urazili, po té co mi nezapomněli připomenout, že už fakt nejsem normální co dělám 🙂 Naopak spousta lidí chce vědět jak žiji a komunikuji, neboť by si to přáli také.

Moje práce a jedno fo pá 🙂
Při své prací komunikuji s desítky lidmi, kteří za mnou jezdí z  celé České republiky i Slovenska. Ti kdo ke mně jezdí s tím nemají problém a vždy se domluvené uskutečnilo. Přiznám se, že jsem jednou zapomněl přijít na schůzku a dotyčný hodinu čekal, tak na to si musím dávat pozor, aby se to neopakovalo 🙁

Občane zadej mobil
V bance používám elektronický klíč, to je v pohodě. Defakto, ale všude na internetu a každý eshop počítá s tím, že k objednávce vyplníme telefon a mají ho jako povinný údaj. Píšu do poznámky, že nejsem žádný spamer, ale jen nepoužívám mobil a o zboží zájem mám a zatím mi ho vždy poslali i na zájezd mě vezmou 🙂

Dej mi na sebe mobil – častá to výzva
Zbožňuji tu odpověď: „Nezlobte se, ale já ho už nepoužívám…“

Život plyne jinak, lehčeji bez stresu – nejsem připojen 24 hodin k GSM sítí
Víte, čas plyne jinak a vše řeším tak nějak v souladu s životem – žádně hned teď! Prostě čekám na odpovědi, nestresuji se. Začínám chápat, že věci fungují jinak a možná i lépe, když se to nechá být, počká se…

Povím vám příběh, jak by to bylo s mobilem a jak to bylo bez mobilu
Místo toho abych někam volal, často jdu či jedu autem osobně věci zařídit. Aktuálně potřebuji nákladní auto s rukou, aby mě odvezlo kusy skály na menhirové pole u ohniště co stavíme v Místě v srdci.
Normálně bych zavolal svému dopravci, ať mi auto rezervuje. Namísto toho jsem sedl do auta a zajel tam osobně. Šéf tam nebyl a auto je rozbité, prý snad za měsíc. Pokud bych tam volal, tak bych se to dozvěděl ihned a „ušetřil si cestu?“. Nic méně příběh pokračuje. Poté co jsem se to dozvěděl osobně od sekretářky, že to tak je, odcházím z jejich firmy a na odstavném parkovišti vedle mého auta přijelo auto s nákladní rukou od jejich konkurence. Co dodat… Požádal jsem je o email a už se s nimi domluvím a auto mám.

Mobil používám jen jednou za měsíc
Ladím s ním kytaru 🙂

Tak nějak to plyne bez mobilu
Jak jsem říkal, nehodnotím mobil a jeho používání, jen jsem našel své štěstí v životě bez mobilu, aneb každý ať si dělá a používá co chce , ke štěstí svému…

PS: Roční úspora
Neomezené volání jsem měl cca za 600 kč na měsíc a to je 7 200 kč za rok. Defakto, nemusím vydělat 10 000 kč (s daní) za rok na mobil 🙂

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂
Vladimír

8 Replies to “Život bez mobilního telefonu – první dva měsíce za mnou”

 1. A co když někdo z rodiny potřebuje s něčím pomoct naléhavě a nemá komu zavolat, v tomto případě Vám, protože si žijete ve vlstním světě klidu, kde máte od ostatních pokoj.

  1. Petře, výborně. Právě se vám odkryl váš vlastní strach, který jste se pokusil projektovat do Vladimíra. Berte to jako příležitost s tím něco udělat.

 2. Když jsme se s manželem seznámili, neměli jsme televizi. Lidé na nás koukali vždycky chvilinku udiveně, ale pak , jako kdyby se vzpamatovali, přešaltovali a honem začali říkat výmluvy,že televizi mají ale nepouštějí ji a podobně. Časem už jsme znali reakce zpaměti,už jsme se tomu museli smát. Pak přišlo něco podobného nanovo, když jsme kdekoli řekli, že muž je vegetarián. Taky nejdřív udivené pohledy a potom litanie:“Nojo, já to taky vlastně moc nejim, spíš tu zeleninu…“ V současné době žiji bez mobilu, nikomu to neříkám, televizi sice máme ale neumím jí pustit. Jsou to legrační kombinace. Na PC pracuji tak, jak je potřeba, některé věci jsem se naučila jen proto, že mě zajímaly. Každý jsme originál, jen nejsme zvyklí žít podle svého. Zdravím všechny, příště vám budu vyprávět o hůlkách na lyže, ty také nemám a žiju a lyžuju. 🙂

 3. Ja som tiež zažila svet bez mobilov a išlo to.Fandím a nech sa táto myšlienka viacej rozšíri. Veď komunikovať sa dá aj telepaticky.Vy to ešte neviete? Do tejto doby smerujeme a učíme sa prvé kroky.Tak nech žije telepatia zajtrajška…

  1. Ahojte lidičky, ďakujem za vaše príspevky čo sa týka používania, či nepoužívania mobilu. 15.12.2015 mi končí viazanosť a rozhodla som sa tiež žiť bez mobilu. Samozrejme, že ego chvíľku úradovalo a snažilo sa ma neopodstatneným strachom zmiasť, tiež reakcie ľudí boli rôzne. Preto som sa v rámci možností stíšila do svojho vnútra a tam som našla jasnú odpoveď, za ktorou si idem. Povzbudilo ma i prečítanie si Valdimírových príspevkov. Verím, že budem tiež inšpiráciou pre druhých. Lebo ísť vlastným príkladom je asi to najlepšie čo môže človek spraviť. Asi pred pol rokom som opustila facebook, 5 rokov už nemám televízor, vyberám si čo počúvam v rádii a rada si pozriem film ktorý ma zaujme, tak že si ho stiahnem a urobím si naň čas, keď uznám za vhodné a v pohodičke si ho pozriem a vychutnám. Týmito krokmi sa vôbec sa necítim byť o nič ochudobnená. Naopak mám viac času na vedomé tvorenie a žitie reality, spoznávanie sa. Človek tak prekonáva svoje pohodlie a odmenou sú mu ďalšie otvorené dvere poznania, aktivít, skúseností, niečoho nového za čím prahne duša, telo i srdce. Som veľmi spokojná a fandím všetkým ktorí sa rozhodnú srdcom a pridajú sa. Sme pre ostatných iní, ale svoji ♥

 4. Já též nemám mobil a nikdy jsem neměl.Lidé často propadlají iluzi, že bez něj nelze existovat, ale všechno jde, když se chce.Byly doby, kdy lidé neměli ani pevný telefon a také žili.Osobně mám kolem sebe také celkem málo známých a z rodiny už téměř nikoho, takže bych mobil ani nevyužil.Stačí mi internet a pevná linka.

  1. Sice jiz davno nepatrim k lidem, kteri stavi menhiry, pravidelne jezdi na srazy Rainbow a nejedi maso a uprimne, mam na podobne veci trosku alergii…. ale…..

   Po nejake dobe po mem navratu do „civilizace“ ( coz musim rict vrele doporucuji vsem zaprisahlym radikalum alternativy, kteri se tomuto neformalnimu hnuti upsali jiz v puberte a tudiz si tak nejak neprosli tou beznou komercni dospelosti se vsim vsudy)… jsem zacala zjistovat, ze sice ziju naoko komercne, vypadam na prvni pohled jako bezny obcan, ale….

   Zamerne se stykam se jen s lidmi, se kterymi mi je dobre, zato vsak pravidelne a osobne, aktualne mam jen ctyri kamaradky (rodinu samozrejme nepocitam)
   Nemam Facebook
   Nepouzivam automobil
   Me dvou lete dite nepouziva kocarek ani nositko, proste chodime
   Nevlastnim smartphone a svuj tlacitkovy telefon stale zapominam doma, takze prakticky plni funkci pevne linky, ktera ovsem byva take casto odpojena….
   V telefonu (v duvodu castych strat a nehod) mam jen par cisel lidi, kteri mi sami pravidelne volaji ci pisi. Koho jsem nevidela dele nez mesic v mem mobilu nema co delat…
   Mejl navstevuji maximalne jednou tydne, v lete vubec…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *