Fibonacciho posloupnost, aneb jak tvoří příroda

Fibonaciho čísla - stromPřátelé, to že příroda netvoří nic nahodile, nám potvrzuje i matematika. Je velmi zajímavé seznámit se s další oblastí Posvátné geometrie tzv. Fibonacciho posloupností.

Pokud chcete vědět podle jakého jednoduchého, avšak pravidelného vzorce vytváří příroda vše živé, může vás zaujat tento článek.

 

 

 

Co je Fibonacciho posloupnost? matematicky
Fibonaciho čísla - povátná geometrieRovněž někdy také nazývané Fibonacciho čísla, je označení nekonečné posloupnosti přirozených čísel od 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 a dalších. Kdy každé číslo je tvořeno součtem dvou předchozích čísel: 1, 1, 1+1=2, 2+1=3, 3+2=5, 5+3=8, 8+5=13 atd. Poměr dvou čísel se blíží tzv. zlatému řezu o kterém si povíme v následujícím článku.
Na obrázku je geometrické znázornění této posloupnosti.

 

 

Fibonacciho posloupnost v přírodě
Fibonaciho čísla - pryskyřníkCokoliv je ze světa rostlin, stromů a plodů, všude najdeme tato čísla. Když rozkrojíme banán má střed na 3 části, pokud rozkrojíme jablko máme střed hvězdice na 5 části. Pojďme počítat listy květů na rostlinách. Kostec má 3, pryskyřník  5, stračka 8, blatouch 13,  astry mají 21 a jitrocel 34.

 

 

 

 

Fibonacciho posloupnost v živých organismech
 Ulita - Fibonaciho spiralaSchránka hlavonožce Nautila v proporcích. Dále lze odvodit tuto posloupnost i na člověku samotném, tam ale budeme hovořit o zlatém řezu.

 

 

 

 

 

Fibonacciho posloupnost na naši zemi
Afrika jako Fibonaciho spirala
Na obrázku vidíme Africký kontinent, který odpovídá geometrickému znázornění Fibonacciho čísel.

 

 

 Tohle vše nebudeme určitě nazývat náhodou souhlasíte? My lidé jsme si to pojmenovali Fibonacciho posloupností, avšak jeden závěr je pravděpodobný… Historicky se nám poodkryl jeden z výsledků či klíčů tvoření stvořitele a možná jsme o kousek dále na cestě za poznáním a odpovědí na elementární otázky stvoření a záměru: Kdy? Jak? a Proč?

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂
Vladimír

4 Replies to “Fibonacciho posloupnost, aneb jak tvoří příroda”

  1. Skvělý článek, výstižný.
    Je to pozoruhodné znázornění, skrze něj lze lépe pochopit přírodní úkazy kolem nás, tím život samotný

  2. Skvělý článek, věřit tomu, že to vše bylo stvořeno nahodile je naivní 🙂 Rád bych se s vámi podělil o článek, který dokazuje, že Příroda naprogramovala dokonce i některé potraviny tak, že se podobají orgánům lidského těla a světě div se – ty potraviny obsahují takové látky, které na daný orgán působí blahodárně! Nic není náhoda. Přeji hezký den 😉

    http://www.celostnistrava.cz/10-potravin-co-vypadaji-jako-cast-tela-a-jejich-ucinky/

  3. použití zlaté spirály na kontinent afriku je blbost to autor dost přestřelil.. jinak souhlasím je to geometrie přírody

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *