1 Díl – Jak napsat, vydat a prodávat tištěnou knihu – Vydat knihu či eBook?

jak napsat vydat a prodavat tistenou knihuV prvním díle tohoto seriálu se zastavíme u tématu, kdy má smysl zvolit vydání tištěné knihy a kdy eBooku. V dalších dílech se už budeme věnovat podrobně tématu Jak knihu psát a tvořit, kde a jak ji vydat a hlavně si projdeme všechny možnosti jak knihu dostat k lidem, tedy prodávat.

Historie a současnost, aneb tištěná kniha versus eBook
Na vzdory rychlému tempu rozvoje počítačových technologií a šíření informací pomocí internetu, si tištěná kniha zachovává neustále místo v našich životech. Nenaplnily se nejrůznější prognózy o tom, jak eBooky či v jiných elektronických formátech vydávané knihy nahradí knihy klasické.
Možná právě díky tomu, že jsme tak obklopení počítačovou technologií na každém kroku, si rádi večer vezmeme tištěnou knihu a prožijeme onu chvilku klidu s příjemným listováním v papírové vazbě.
eBooky a tištěné knihy existují a budou nejspíše několik dalších desítek let existovat vedle sebe, vše má své výhody a nevýhody.

Vydat knihu tištěnou či eBook, nebo snad oboje?
Pokud jsme se rozhodli předat druhým lidem naše znalosti, podělit se o naše příběhy, či psaním je jen potěšit, máme možnost si zvolit v jakém formátu budeme informace k lidem předávat. Z hlediska samotného psaní knihy není defakto žádná rozdíl, ale z hlediska distribuce je zásadní.

Kdy zvolit eBook
V dnešní době se forma eBooku využívá hlavně k předání znalostí  nebo postupů. Výhodou eBooku z hlediska obsahu je možnost doplnit text o interaktivní prvky ve formě odkazu na web či videa, takže čtenář může ihned pokračovat ve čtení návazných informací.
Druhou a hlavní předností eBooku jsou defakto nulové náklady na distribuci a fakt, že obsah můžete jednoduše aktualizovat kdykoliv po vydání. Jednou eBook napíšeme, umístíme na web a už se může stahovat či prodávat.
Nevýhodou je, že ho musíme číst pouze na počítačích či mobilních zařízení, čili musí být něco jak se říká „puštěno“. Částečně to můžeme obejít tiskem, ale i vytištění eBook ve formě papíru nám nedodá onu „duši knihy“.

Kdy zvolit tisk knihy
Tištěná kniha má svoji duší. Je to předmět který s pokorou bereme do rukou a i když knihu nečteme, tak někdy očkem na ni jak se říká pokukujeme v knihovničce a když nás intuice zavolá, můžeme si ji prolistovat.
Kniha právě z tohoto důvodu má své nenahraditelné místo při sdělování příběhů, vyprávění či motivaci ostatních. Je zkrátka více osobnější.
Nevýhodou tištěné knihy jsou náklady na tisk a distribuci zasíláním.

Vytisknout knihu a distribuovat i eBook
Samozřejmě lze vydat jednu knihu oběma způsoby a mnohdy se to tak i dělá. Záleží na konkrétní situaci a posouzení účelu. Pokud se proto rozhodnete, je dobré si předem promyslet strategii, aby se oba formáty doplňovaly, nikoliv při distribuci křížily např. z hlediska ceny.

Rozdíl v distribuci a propagaci
Obě cesty mají zcela odlišné způsoby propagace, distribuce a prodeje. Tento seriál patří tématu tištěné knihy a proto se budeme v některém z pozdějších dílu podrobně věnovat propagaci, distribuci a vlastnímu prodeji tištěné knihy.

V dalším dílu se zamyslíme nad samotným záměrem knihy, aneb co zvážit, než se pustíme do psaní.

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂
Vladimír

1 Reply to “1 Díl – Jak napsat, vydat a prodávat tištěnou knihu – Vydat knihu či eBook?”

  1. Ahoj Vladimír,
    Už nejaký čas sledujem tvoje videá – zmenu v životnom štýle, všetky možné nápady a rady a chcem ti povedať, že ti veľmi fandím.
    Ja som tiež v období, keď sa snažím mnohé veci vo svojom živote zmeniť, (niektoré úplne od základu), takže myslím, že ťa aj trosku chápem a želám ti úprimne, nech sa ti to všetko podarí.
    A na tú knihu som vážne zvedavá 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *