Jak přivést děti na cestu duchovního probuzení – uvědomění?

cestaPokud nastoupíme na duchovní cestu a teď přátelé nehledám v tomto výrazu nic mystického. Například uvědomíme si, že materiální zisk a svět není cíl, nebo že čas máme trávit žitím a ne u televize. Pak my začneme měnit svůj život. Doma máme ale dítě v pubertálním věku, které žije ve svém světe…
Celý den by nejraději sedělo za PC, pak chce do fastfoodu na večeři a večer TV, co teď na to my, co s tím?

 


Dětí narozené po roce 2000

Říká se, že děti které se rodí po roce 2000 jsou velmi vyspělé duše, které nás přišly učit a vyzdvihnout vědomí na této planetě. Zní to krásně a věřím tomu.

Nastoupení rodičů na duchovní cestu poznání
Pokud nasloucháme svému nitru a volání duše, dříve či později nastoupíme na cestu probuzení. Průvodní jevy jsou hodně podobné. Pochopíme, že materiální zisk a statky jsou prostředek nikoliv cíl, že život máme žít podle sebe a nikoliv podle očekávání druhých, že se máme o své tělo starat a ne ho zabíjet nezdravou stravou…

Doma máme učitele v pubertálním věku 🙂
Vědomi si toho všeho, pak přijdeme domů a doma nás čeká naše milované dítě. Přišlo ze školy, chce si pustit počítač, na večeři jít do fastfoodu a pak televizi, uff co teď? Sice to příjmám opravdu jako učení se ze vzniklých situací, ale jednoduché to mnohdy rozhodně není.

Odpověď neznám, mohu vám jen říct jak to žiji a co u nás pozvolna funguje
Často jsem dostával „studenou sprchu“ od svého syna. Na večeři jsem si dal živou stravu a přišel syn, že chce jít do fastfoodu . Vědom si toho jak to je nezdravé, řešil jsem vnitřní boj co s tím. Dnes už s tím nebojuji, používám pouze tyto tři dlouhodobé „strategie“ 🙂

1, Jdu příkladem a vysvětluji
To je asi to hlavní co dělám. Vysvětluji trpělivě co je na fastfoodu nezdravé, proč nesedět celý den u pc, proč se jít projít atd. Jdu synovi příkladem. Nic lepšího a silnějšího mě nenapadá. Dávno jsem opustil vyjádření mě jakožto nevědomého otce, kdy jsem používal věty typu:  „Bude to tak a tak, protože jsem to řekl, jsem tvůj otec a ty mě budeš poslouchat“ 🙂

2.Dohoda o respektování našich odlišných světů a vzájemná podpora v nich
Přestože naše světy a zájmy jsou velmi odlišné, já bych nejraději celý den byl v Místě v srdci a pracoval, Aďa by zase seděl a hrál hry, podařilo se nám dojit k dohodám a sdílet tyto naprosto odlišné světy. Hodně to spolu řešíme, abychom se vzájemně podpořili, ne se hádali či se neodcizcili od sebe vzájemně.
Dohody a to opravdu nazývám vše dohodou, neboť můj syn ve 14 letech má u nás doma stejnou váhu slova jako já. Když to teď píšu tak přemýšlím, jestli je to opravdu tak, neboť někdy mě přijde, že on to řídí více 🙂

Zpět ale k aktuálním dohodám o prolínání světů. Aďa se stará o kuchyní, umývání nádobí, podlah a jednou v týdnu mě jezdí pomáhat pracovat do Místa v srdci. Já mu zajišťuji pomoc s jeho počítačem a hrama, včetně plateb přes internet za cokoliv co chce ze svého kapesného. (více o jeho kapesném jsem psal zde) Do fastoodu ho vozím „dobrovolně“ jednou týdně.

3.Hledání společných zájmů
Hledám a přiznám se, že s přibývajícím věkem je to čím dále složitější, naše společné zájmy. Večer si zahrát stolní hru, jet do aquaparku, bendbinton atd.

Takto to u nás zatím funguje. Je doma klid, moc na mně ani Aďa nekřičí, že dělám něco špatně 🙂

Čas ukáže
Jako každý rodič se snažím dělat to nejlepší co umím, čas ukáže… a co vy, jak vám jde výchova pubertálních dětí, či jak řešíte prolínání vašich světů a úrovní vědomí?

PS: Chtěl jsem zde dát fotku svého syna, ale mám to zakázáno 🙂 nezbývá než poslechnout 🙂

S úctou, láskou a úsměvem přeji krásný den 🙂
Vladimír

4 Replies to “Jak přivést děti na cestu duchovního probuzení – uvědomění?”

  1. Dobrý den.Pokud někdo chce nastoupit na duchovní cestu,tak by měl vědět,co to duchovní cesta a nebo úrověň je.Co je základem a začátkem duchovní cesty.V dnešní době se objevila kupa spekulantů a léčitelů,kteří jsou vpodstatě podvodníci,kteří zneužívají toho,že lidé chtějí duchovní poznání,to jim ale může málokdo dát.Takže jsem hodně opatrný,než někomu uvěřím.Pokud se to neopírá o autorizovaná písma,tak skoro vždy jde o materiální spekulace,i když se zdá,že to je duchovní cesta.Přeju krásný den.

  2. Vláďo, dbám tvé rady a začínám se připojovat do diskuzí 🙂 K tvému příspěvku chci říci, že se mi velmi zamlouvá způsob, jak jednáš a tedy vychováváš svého syna a musím se přiznat, že mně dost inspiruješ. Moje Viki sice ještě není v pubertě, ale není na škodu poučit se předem ze zkušeností druhých a získat nový náhled na výchovu. Musím souhlasit s tvrzením, že děti narozené po r. 2000 nás přišly učit, protože Vikča mě o výchově za těch osm a půl let naučila mnohé a vyvrátila spoustu převzatých vzorců chování, které dnes již neuznávám 🙂 Přeji spoustu vzájemného porozumění a souznění s tvým synem a samozřejmě spoustu nových a nejméně stejně zajímavých článků.

  3. Duchovna cesta pre mna osobne vzdy znamenala ze sa zameriavam smerom do vnutra a hladam „pravdy“ ktore su v kazdom z nas zapisane tymto vesmirom (osobne mam rad vyraz jednota a vyhybam sa slovu boh nakolko toto slovo ma na sebe privelky historicky nanos balastu) Pokial ale clovek hlada pravdu furt naokolo a nie v sebe samom nemoze sa cudovat ze sa na neho takyto podvodnici nalepia Stanislav. Samozrejme nechem dehonestovat niako duchovnych vodcov ktorehokolvek smeru ale je treba si uvedomit ze v prvom rade treba zacat u seba a takyto clovek moze byt len pomocnik na ceste.

    Vlado tvoj pristup je podla mna absolutne spravny. Nemam sice este deti no sam som bol dieta a nie velmi prikladne 🙂 a ak by ma moji rodicia chceli akokolvek nasilu viest po ceste po ktorej teraz kracam velmi pravdepodobne by neuspeli.

  4. Ahoj Vladimíre, ze sve vlastni zkusenosti vim, ze bohate postaci cislo 2.“respektovat odlisne svety“ a neni treba ani nic vysvetlovat, natoz hledat spolecny program, zajmy a pod. Mam 15 leteho syna, ktery je samostanou „jednotkou“ a v momente, kdy jsem vypustila veskere snahy cokoli „ovladat“ v jeho zivote, zacal se uzasne rozvijet v tom, co dela rad. A zlepsil se i ve skole. Ted je ve veku, kdy nevyhledava spoleny program, a je to tak dobre. Mne to vyhovuje, protoze nemusim pro neho nic vymyslet a on je spokojenej, ze je sam sobe panem 🙂 .Dle znamych, kteri maji starsi deti vim, ze se to pak zase otoci a kolem 18-19 roku ty deti zase zacinaji mit zajem o spolecny program s dospelymi (dovolena a pod.)….ale i kdyby ne, je to na nich. Stejne tak strava . kdyby byl uz jako miminko s maminkou vitariankou, bylo by to jine, asi by inklinoval ke zdravejsim jidlum, ale kdyz vyrostl na klasicke tzv.bezne strave, musim ho nechat at si cestu najde sam k tomu, co ho nejvice oslovi. Je to uzasna uleva tohle vedet a tzv.to „pustit“ ze sebe, opravdu krasne 🙂 .Pro nas pro oba je to to nejlepsi prave ted.
    Mily Vladimire, preji take at se ti krasne rozviji vztah se synem a take ti chci podekovat za vsechno co delas.Na tvych strankach je spousta inspirace, a nejvic se mi libi, ze to beres tak spravne „po chlapsku“, rovnou reknes vse v par vetach. A vim, ze od srdce, coz se ceni o to vic. 🙂 krasny den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *