Pojďme se společně učit a cvičit Radža Jógu

radza jogaPřátelé, začínám se učit cvičit Rádža jógu a mám obrovskou radost, že jsem přišel na způsob, jak to mohu zprostředkovat i Vám. Otázka zní: „Chcete udělat úžasný počin pro své tělo i duši a naučit se cvičit Rádža jógu?“ Pokud ano, tak se můžete připojit na společnou cestu… Více vysvětluji ve videu.

Komu z Vás se nechce sledovat video, tak zde i v textové podobě:)

Jak se budu učit cvičit, aneb i Vy se můžete díky knize a videu připojit 
Jako základ učení je kniha. Koupil jsem si knihu Rádža jóga od J.Donalda Wallterse z nakladatelství Fonátna.  Sice je tam vše krásně popsané, ale jedna věc je načíst věci z knihy a druhá je cvičit správně. Proto jsem se rozhodl zajistit si i osobního učitele jógy. Ten se mnou cviky z jednotlivých kapitol projde, sám ukáže, vysvětlí a případně mě bude korigovat.

Na naše setkání vždy vezmu kameru a ukázky jeho cvičení a vysvětlení natočím. Ke každé kapitole tak vznikne video, kde učitel nejprve cvik ukáže a pak ještě bude korigovat mě. Pokud Vás Rádža jóga zaujala a chcete se ji naučit cvičit, kupte si zmíněnou knihu z nakladatelství Fontána a můžete se pak připojit ke společnému cvičení a sledování videí.

Upozornění
Videa budou jen doplňovat a upřesňovat jednotlivé cviky. Nebudou jakkoliv nenahrazovat, kopírovat či jinak duplikovat knihu. Proto pokud chcete cvičit, kupte si knihu na www.fontana.ws.

Proč jsem zvolil zrovna Rádža jógu?
V překladu znamená „Královská jóga“, tedy nejvyšší.  Tato jóga mě zaujala z důvodu, že se jedná o komplexní systém, skládající se z níže uvedených 8 oblastí, které řeší podstatu bytí člověka:

1.Jama – sebeovládání
2.Nijama – kázeň
3.Ásana – tělesné cvičení
4.Pránájáma – dechové cvičení k ovládnutí těla a mysli
5.Pratjahára – stažení smyslů, obrácení se do sebe
6.Dhárana – koncentrace, soustředění se na jednu věc
7.Dhjána – meditace
8.Samádhi – úplné, dokonalé uskutečnění

V samádhi se sjednocuje poznávající, poznání a poznávané. Poznávající (ten, který cvičí, praktikuje), jeho vědění, poznání (co je Bůh) a objekt poznání (Bůh) se stávají jedním.

To znamená, že se člověk sjednotí s božským vědomím. Kdo dosáhne samádhi, vidí nadpozemské, zářící světlo, slyší nebeský zvuk a vnímá v sobě neomezený prostor.
Když dospějeme k samádhi, podobáme se řece, která po dlouhé a obtížné cestě konečně vtéká do moře. Nyní už není žádných překážek a řeka se na věky sjednocuje s oceánem. Stejně tak dospěl teď i jogín ke konci své cesty a stává se zajedno s nejvyšším vědomím. Jeho vědomí nalézá věčný klid, mír a blaženost – je osvobozeno.

Tuto zkušenost nelze popsat slovy, protože
jen ten, kdo miloval, ví, co je láska;
a tak jen ten, kdo prožil samádhi, ví, co samádhi je.

V tomto stavu se rozpouští všechna dvojnost. Není už ani dne ani noci, ani světla ani temnoty, nejsou vlastnosti, nejsou barvy, vše je spojeno s nejvyšším Já. Sjednocení individuální duše s vesmírným Já je cílem jógy.o knihu, která tvoří základ a k ni natočíme vždy doplňující video.

Jdete do toho?
Kdo se přípoji z tepla svého domova?Můžete se připojit i fyzicky. Budeme cvičit jednou za 14 dní v Olomouci. Chcete-li cvičit s námi, tedy pod dohledem učitele, napište do komentářů a sdělím podrobnosti.

3 Replies to “Pojďme se společně učit a cvičit Radža Jógu”

  1. Chtěl jsem ocenit dobrý nápad 😉 Tak milá vstřícnost si prostě zaslouží pozornost.. Děkujeme 🙂

  2. Chtěl jsem ocenit dobrý nápad a tu milou vstřícnost 🙂 Zaslouží si pozornost…Tedy i komentář, že.. Děkujeme 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *